Kariyer   |   İletişim Formu   |   Sitemap   |      

 
 
 
Kurumsal
Hakkımızda
Misyonumuz
Vizyonumuz
 
AnasayfaHaberlerBakan Faruk Çelik; "Bal Üretimimiz 104 Bin Tondur?

Bakan Faruk Çelik; "Bal Üretimimiz 104 Bin Tondur?

 

 
Bakan Faruk Çelik; "Bal Üretimimiz 104 Bin Tondur”

Genel Başkan Azmi Yıldız” 7/24 Dağda bayırda,kurt’a kuşa, soğuğa ve aşırı sıcağa rağmen,bıkmadan usanmadan gece gündüz demeden emeğini esirgemeyip can hıraç çalışan bal üreticilerimizin,hem kendisine iş istihdamı
 

sağlaması,ülkemizin ekonomisine ve insanlarımızın sağlığına çok önemli katkıda bulunmasından dolayı memnun ve mutluyuz.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 08 Aralık 2015 Salı günü saat 15.00’de Tarım bakanlığı toplantı salonunda 300 dolayındaki Hayvancılık Sektörü sivil toplum kuruluşu genel başkanı ve yöneticileriyle bir araya geldi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünün organize ettiği toplantının ruhuna uygun şekilde geçmesine başarılı çalışmasıyla renk katan Gıda Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Salih Çelik’in, bakan Faruk Çelik'i anonsunun adından salona harika bir giriş yaparak konukları selamlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik" 14 milyon 731 bin büyükbaş ve 44 milyon 600 bin küçükbaş hayvan olduğunu belirterek, “Üretimlerimize baktığımız zaman 1 milyon ton kırmızı etin üretildiğini, 1 milyon 900 bin ton kanatlı üretimin gerçekleştiğini ifade ediyoruz” dedi.
Bakan Faruk Çelik” hayvancılık sektöründe kayıt sisteminin önemine vurgu yaparak, “14 milyon 731 bin büyükbaş hayvanımız var. 44 milyon 600 bin küçükbaş hayvanımız var. 300 milyon kanatlı, 7 milyon arı kovanımız var. Üretimlerimize baktığımız zaman 1 milyon ton kırmızı etin üretildiğini, 1 milyon 900 bin ton kanatlı üretimin gerçekleştiğini, süt üretimin 18,5 milyon tona ulaştığını, yumurtanın 17 milyara ulaştığını ve balında 75 bin tondan 104 bin tona ulaştığını iftarla ifade ediyoruz”.
Kanatlı sektöründe ihracatta büyüme dönemine girildiğine dikkat çeken Bakan Çelik, “Süt ve süt ürünleri ile ilgili ihracata dönük yönümüz söz konusu. Burada kat etmemiz gereken mesafeler olduğunu gözlemliyoruz. Kırmızı ette ise mevsimsel daralmalar, fiyat mevsimsel daralmalar da meydana gelen dalgalanmalar ile karşı karşıya olduğumuzu tespit etmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
Bakan Çelik ayrıca geçmiş 3 aylık süt destekleme primlerini litre başına 9 kuruş olarak belirlediklerini kaydederek, “Üreticilerin maliyeti ve çiğ süt fiyatına göre süt destekleme primlerini belirlemeye devam edeceğiz. Erkek dana başına verilen besi desteğinin ödenmesini de sözleşme yaptıranlara 200 TL sözleşmesiz olanlara da 150 TL olarak 27 Aralık’ta ödeneceğini ifade ediyorum” diye konuştu.
Açılış konuşmasının adından, hayvancılık sektör temsilcilerine tek tek söz vererek, sektör temsilcilerinden gelen istek ve taleplerini büyük bir hassasiyetle dinleyen ve bu taleplerden son derece memnun ve mutlu oldum diyen bakan Çelik” son sözü toplantıya genel başkan yardımcıları Yüksel Yıldız,Aslan Çaylan,Ali Rıza Demir,Teknik danışman Fikri Kaya ve üye Sinan Uçar ile birlikte katılan Türkiye Bal üreticileri merkez Birliği Genel Başkanı Azmi Yıldız’a verdi.
Genel başkan Azmi Yıldız” üç saati aşkın bir süredir dikkatle bizleri dinliyorsunuz Sayın bakanım, yeni göreviniz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun, başarılarınızın daim olmasını diliyoruz diyerek özetlediği konuşmasında” Balımız üzerinde,gerek üreticiler olarak bizleri, gerekse tüketicilerimizi üzen, balımız üzerindeki sahtekârlıkların, bakanlığımızın da desteği ile mutlak surette çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.
Balımız üzerindeki bu üzücü durumun sizin bizzat vereceğiniz destekle çözülerek, tüketicilerimizin kafasındaki balda sahtekârlık imajının ortadan kaldırılacağına olan inancımız ve güvencimiz tamdır bakanım. Siz daha fazla yormak istemediğimiz için bal üretici birliklerimizin sorunları ve önerilerimizin yer aldığı talep dosyamızı size arz ediyorum bakanın ” dedi.
Genel başkan Azmi Yıldız’ın Birlik talebi ve önerilerinin yer aldığı dosyayı çalışma arkadaşlarına aldıran Bakan Çelik” son konuşmacımız genel Başkan Azmi Yıldız bey hayvancılık sektörümüzün bakanlığımızdan beklentilerini yaptığı kısa ve öz konuşmasıyla özetlemiştir.Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.Kısa süre içinde hepinizle ayrı ayrı toplantılar yaparak sorunun üstesinden birlikte geleceğiz ”dedi.  
 

 
Copyright (c) 2014 Ünye Web Tasarım Kurumsal   |   Ürünlerimiz   |   Foto Galeri   |   Belgelerimiz   |   Haberler   |   İnsan Kaynakları   |   İletişim